Haberler

Türkiye Kalite Derneği (KALDER) 19. Eskişehir Şöleni

Türkiye Kalite Derneği (KALDER) 19. Eskişehir Şöleni bu sene 23 Aralık 2020’de sanal ortamda online gerçekleştirildi.

«Siz’siz Olmuyor» ana teması ile düzenlenen etkinlikte KALDER Yönetim Kurulu Üyesi Engin Eroğlu «Endüstri 4.0 ve İnsan» konulu birinci panelin başkanlığını başarıyla yapmıştır.

Paneli yandaki resme veya aşağıdaki linke tıklayıp seyredebilirsiniz :
YouTube Progim Kanalı

Lanova Haberi
Lanova'nın verimliliği yalın dönüşümle %35 arttı

Dünya Gazetesi, Lanova Firması’nda gerçekleştirdiğimiz “Yalın Dönüşümün” sonuçlarını yayınladı(18.11.2020).

%35 verimlilik artışı sağlandı,

Progim Danışmanlığıyla…

28.Kalite Kongresi Kalder
28. Kalite Kongresi, Radisson Blu-İstanbul

28. Kalite Kongresi çalıştayında İstanbul Radisson Blu Hotel’de 25 Kasım 2019 tarihinde «Yalın Üretim ve İyi Uygulama Örnekleri» konusunda ekip olarak eğitim verdik. Çok farklı üretim sektörlerinin yanında, bankacılık, catering, enerji, belediye gibi farklı hizmet sektörlerinden de yoğun katılım vardı.

Eğitimde teorik olarak verilen bilgilerin pratikte de kolayca anlaşılması için katılımcıların rol aldığı “JUST IN TIME OYUNU” oynandı. Böylece “Takt Zamanı-Tek Parça Akışı-Çekme Sistemi-Sıfır Hata” kavramları daha iyi anlaşılmış oldu. İşletmelerin üretim planlama ve yönetim kabiliyetlerini artırmak amacıyla gerçekleştirdiğimiz “Üretim Çizelgeleme Yazılımımızı” da uygulamalı olarak aktardık. Çizelgeleme yardımıyla yapılacak üretim planlamanın hayatı ne kadar kolaylaştıracağının, israfları minimize edeceğinin önemini belirttik.

Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası
Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası Eğitimi

Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası’nda 24 Eylül 2019 tarihinde «Yalın Üretim ve Çizelgeleme» konusunda ekip olarak eğitim verdik. Hem sanayiden hem de Şeyh Edebali Üniversitesi’nden çok farklı seviyedeki katılımcılar ile başarılı bir gün geçirdik. Çizelgeleme yazılımımızın işletmelere getireceği faydaları özellikle vurguladık.

ITEA project
ITEA Proje Günleri

Progim Yalın Dönüşüm ve Yazılım olarak 3-4 Eylül 2019 tarihlerinde Amsterdam’da düzenlenen Avrupa’nın en prestijli ARGE Proje pazarı etkinliklerinden biri olan ITEA’ya katıldık.

Çok başarılı geçen toplantılar sonucunda ileriye dönük uluslararası ARGE projesi konsorsiyumlarına katılma potansiyeli oluşturduk.

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Eğitimi

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odasında (SATSO) 3 Mayıs 2019 tarihinde «Yalın Üretim ve Üretim Çizelgelemenin Başarıya Etkileri» eğitimini verdik. Birçok farklı sektörden, stajerden genel müdüre kadar çok farklı düzeylerde görev ve birikimleri olan karma bir katılımın olduğu eğitimimizi başarılı bir şekilde tamamladık.

Eskişehir Sanayi Odası Eğitimi

Progim Yalın Dönüşüm ve Yazılım olarak “Eskişehir Sanayi Odası’nda 14 Şubat günü “Yalın Dönüşümde sürekliliği sağlamanın sırları ve üretim çizelgelemenin başarıya etkileri” eğitimi verdik. Yalın Üretim Sisteminin oldukça detaylı biçimde ele alındığı eğitimde, yalın üretim sistemini benimsemiş işletmelerin çizelgeleme yazılımı kullanmalarıyla birlikte sağlayacakları ilave faydalar da anlatıldı.

Konya Sanayi Odası Eğitimi

Progim yalın Dönüşüm ve Yazılım olarak “Konya Sanayi Odası’nda 13 Şubat günü tam gün “Yalın Dönüşümde sürekliliği sağlamanın sırları ve üretim çizelgelemenin başarıya etkileri” eğitimi verdik. Çizelgeleme yazılımının işletmelerin planlama ve yönetim kabiliyetini artırmada ne kadar önemli olduğu aktarıldı. 14 farklı firmadan yoğun bir katılımın olduğu eğitim başarılı bir şekilde tamamlandı.

Yönetici Adayları için Kalite Eğitimleri Sertifika Programı

Progim Yalın Dönüşüm ve yazılım Firması Genel Müdürü Sayın Engin Eroğlu, 23 Aralık’ta «Yönetici Adayları için Kalite Eğitimleri Sertifika Programı» çerçevesinde «YALIN ÜRETİM / POKAY YOKE / KAIZEN» eğitimi verdi. Progim olarak, hafta sonları kendilerini geliştirmek için böyle yoğun ve etkin bir programa katılan genç yönetici adaylarını tebrik ediyor, başarılar diliyoruz.

Eskişehir Sanayi Odası Fuarı

Eskişehir Sanayi Odası tarafından üyeleri için düzenlenen Meslek Grupları Fuarlarının 7’incisi gerçekleştirildi. 24.10.2018 tarihinde gerçekleştirilen fuara ProgimYalın Dönüşüm & Yazılım olarak katıldık. Etkinlikte katılımcılara, üretimde «Yalın Dönüşüm» kavramının öneminden bahsedildi ve firmamız bünyesinde geliştirilen Progim Üretim Çizelgeleme yazılımı tanıtıldı. Fuarda standımızı ziyaret eden Eskişehir Milletvekili Harun KARACAN, ESO Başkanı Celalettin KESİKBAŞ, ESOGÜ Rektörü Kemal ŞENOCAK, ESOGÜ Rektör Yardımcısı Ali ARSLANTAŞ’a Progim Yalın Dönüşüm & Yazılım olarak teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Eskişehir Makina Mühendisleri Odası Eğitimi

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi'nin 20.10.2018 tarihinde gerçekleşen eğitiminde Yazılım Mühendisi Muhammed YEMİŞENYAYIK katılımcılara Üretim Çizelgeleme kavramının öneminden bahsetti ve Progim Üretim Çizelgeleme Yazılımı ile ilgili genel bilgilendirme verdi.

Eskişehir Makina Mühendisleri Odası Eğitimi

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi'nin 20.10.2018 tarihinde gerçekleşen eğitiminde Progim Yalın Dönüşüm & Yazılım Genel Müdürü Engin Eroğlu iş dünyasında ‘Yalın Dönüşüm’ünönemine dikkat çekti. İstikbal, Sakarya, Anadolu Gazeteleri’ndeyayımlanan bilgilendirmesinde Yalın dönüşümün 1950’li yıllardan sonra ilk defa Japonya’da uygulanmaya başladığını ifade eden Eroğlu, “Yalın dönüşüm israflardan arınmak, iş süreçlerinin iyileştirilmesi üzerine kurulu olduğunu söyledi. Amerika ve Avrupa firmaları da sonrasında bu sistemi kullanarak kendilerini geliştirdiler” diye konuştu. Yalın dönüşümün firmalarda kaliteli üretimi arttırdığını söyleyen Eroğlu; “Yalın dönüşüm; firmaların daha verimli, daha kaliteli üretim yapması hem de müşterilere malı zamanında teslim etmesi için en iyi uygulayacakları iyileşmedir. Yalın dönüşümü kullanan firmalar zamanla daha verimli, daha kaliteli ve zamanında malı teslim eder firma haline gelecekler. Daha düzenli-sistematik iş ortamı oluşmuş olacak” dedi. Eroğlu, “Yalın üretimi gerçekleştirdik ama sürekliliği nasıl sağlayacağız. Bu daha zor. Kültürel bir değişim gerekiyor” dedi. Eroğlu, yalın dönüşümün bilindiğini ancak, Türkiye’deki KOBi’lerebakıldığı zaman yarısından çoğunun bu sistemi kullanmadığı için ciddi verimsizlik yaşadığını belirtti. Eroğlu ayrıca, yalın dönüşümün Eskişehir’deki sanayiciler tarafından da çok fazla kullanılmadığını aktardı.

Yalın Hastane sunumu ve uygulama örnekleri

KALDER Kayseri Temsilciliği Yöneticisi Sayın Salih Yalçın ve Progim Yalın Dönüşüm ve Yazılım, Kayseri Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi Sayın Doç Dr. İbrahim ÖZCAN ‘a Hastane Ar-Ge’sinin de katılımıyla Yalın Hastane sunumu ve uygulama örnekleri paylaşmıştır. Kendilerini yenilikçi, araştırmacı olmaları ve hastanelerine olan katkılarından dolayı kutlarız…

DENİZLİ SANAYİ ODASI’NDA «YALIN ÜRETİM» SERTİFİKA TÖRENİ

Denizli Sanayi Odası’nda 12 Ocak 2017 tarihinde yaptığımız Yalın Üretim ve İyi Uygulama Örnekleri Eğitimi’ni takiben Denizli Sanayi Odası Başkanı Sayın Müjdat KEÇECİ katılımcılara sertifikalarını vermiştir. Ayrıca Genel Sekreter Zeren GERELİOĞLU ve Basın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu Gülsüm CAN AĞIRBAŞ’a misafirperverlikleri ve emekleri için teşekkür ederiz.

VERİMLİLİK

Bilim Sanayi Teknoloji İl Müdürlüğü ve Eskişehir Sanayi Odası işbirliğinde “Üretimde Verimliliğin Artırılması ve Sanayi İşletmelerindeki İyi Uygulama Örnekleri” konulu bir seminer gerçekleştirildi. Ocak 2017 de düzenlenen toplantı Verimlilik Daire Başkanı Sayın MustafaKemal AKGÜN ve Eskişehir Sanayi Odası başkanı Sayın SavaşM. ÖZAYDEMİR’inde katılımıyla gerçekleşmiştir.

YALIN HASTANE

Progim Yalın Dönüşüm ve Yazılım; Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu, Bolu İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’nce 20 Ekim 2016 tarihinde Bolu,Büyük Abant Oteli Kongre Merkezi’nde düzenlenen ‘Yalın Hastane Sempozyumu 2’ de idi.

EPTİM YALIN ÜRETİM ÇALIŞTAY SUNUMU

Siemens, Schneider Electric, ABB, Eatonve Phoenix Contact gibi firmalarla çalışan Eptim Elekrik İnşaat ve Ticaret LimitedŞirketi Yalın Üretim çalışmalarına başlamıştır. 05/09 Aralık 2016 tarihleri arasında ilk Yalın Üretim Çalıştayı RackKabin montaj hattında gerçekleştirildi. Bir haftalık Kaizen Çalıştayı sonucunda ; verimlilik artışı, alan tasarrufu, Yarı mamul stoklarında azalma, yürüme yolarından tasarruf ve geçiş süresinde kısalma sağlanmıştır.

AFYON SANAYİ ODASI YALIN ÜRETİM VE İYİ UYGULAMA ÖRNEKLERİ EĞİTİMİ

03.12.2016 tarihinde Afyon Sanayi Odasında ,Yalın Üretim ve İyi Uygulama örnekleri Eğitimi verilmiştir. Şimdiye kadar yaptığımız eğitimler içinde hizmet sektöründen en fazla katılımcının bulunduğu eğitimdi. Hizmet sektörünün Yalın Üretim konusuna bu kadar ilgili yaklaşması kurumumuz tarafından memnuniyetle karşılanmıştır.Yalın Üretim Tekniklerinin hizmet sektöründe nasıl uygulanması gerektiği paylaşıldı.

ÖZEL SALİHLİ CAN HASTANESİ YALIN HASTANE KİCK OFF

14 -18 Kasım 2016 haftasında yapılacak Yalın Hastane çalıştayının ilk gününde Hastane Yönetiminin de katılımı ile Yalın Hastane Kick Off’ugerçekleştirilmiştir.

ÜNİVERSİTE İŞBİRLİKLERİNE DEVAM…

Progim Yalın Dönüşüm, Pamukkale ve Bilecik Şeyh EdebaliÜniversitelerinden sonra 26 Ekim 2016 tarihinde Osmangazi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü 4. Sınıf Yalın Üretim Dersinde ve 24 Kasım 2016 tarihinde de Anadolu Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü Seminer dersinde Yalın Üretim Eğitimi vermiştir.

ESKİŞEHİR ve KONYA SANAYİ ODALARI YALIN ÜRETİM VE İYİ UYGULAMA ÖRNEKLERİ EĞİTİMLERİ

Eskişehir Sanayi Odası’nda 28 Ekim 2016 ve Konya Sanayi Odası’nda 23 Kasım 2016 tarihlerinde Sayın Engin EROĞLU (Progim Yalın Dönüşüm) tarafından verilen ‘Yalın Üretim ve İyi Uygulama Örnekleri ’ konulu eğitimlere 30’ar kişi katılmıştır.

ENDÜSTRİ 4.0 YENİ NESİL SANAYİ

Progim Yalın Dönüşüm Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Eskişehir Şubesi ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) işbirliğinde 14 Ekim 2016 tarihinde düzenlenen "Yeni Nesil Sanayi Endüstri 4.0 paneline katılmıştır.

ESCO’da Yalın Dönüşüm başladı

Fırın montaj bölümünde yapılan “Yalın Üretim Çalıştayı”ile önemli oranda kapasite artışı sağlandı, çalışanlara “Gemba”da bilgilendirme yapıldı.

VERİMLİLİK HAFTASI

"Progim Yalın Dönüşüm" 5 Nisan 2016’da Ankara Ticaret Odası’nda Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Verimlilik Genel Müdürlüğü’nün düzenlediği “VERİMLİLİK HAFTASI” ödül törenine ve etkinliklerine katıldı.

Kaldera Isıtma Sistemleri'nde Yalın Üretim Çalıştay Sunumu

Kaldera Isıtma Sistemleri Firması’nda «Yalın Üretim Çalıştayları» sistematik şekilde devam ediyor. Kaynak bölümünde yapılan iyileştirmelerle firmanın darboğaz olan kaynak proseslerinde sürekli akış sağlanarak önemli kapasite artışı sağlandı. Ekip üyeleri yaptıkları başarılı iyileştirmeleri motive bir şekilde çalıştayın son günü olan 29 Mayıs 2015’te üst yönetime sundu.

Eşçelik Isı Cihazları’nda Yalın Üretim Çalıştayları

Eşçelik Isı Cihazları’nda Yalın Üretim Çalıştayları “Progim Yalın Dönüşüm” koordinatörlüğünde hızla devam ediyor. Ekipler motive bir şekilde ilk 2 çalıştayın sonuçlarını Yalın Üretim Panosu’nda tüm çalışanlarla 25 Mart 2015 tarihinde paylaştı. Herkes fiili olarak gerçekleştirilen “Tek Parça Akışı”ndan memnun.

Böylece verimlilik artışı, kalite iyileşmesi, alan tasarrufu, yarı mamul stoklarında azalma gibi önemli faydalar sağlanmış oluyor.

VİKO'DA SMED (Hızlı kalıp değiştirme) Eğitimi

Progim Yalın Dönüşüm, 31 Mart 2015 tarihinde sektörünün Türkiye’de en büyüklerinden olan «Viko by Panasonic» Firması’nda tam gün SMED eğitimi verdi. Teorik eğitimin sonrasında fabrikada bir plastik enjeksiyon presinde pratik uygulama da yapıldı. SMED metedolojisi ile kalıp değişim süresinde mevcut duruma göre çok önemli iyileşme sağlandı.

YALIN DÖNÜŞÜMDE MUTLAK BAŞARININ SIRLARI

Progim Yalın Dönüşüm, 24 Şubat 2015 tarihinde Eskişehir Sanayi Odası'nda "YALIN DÖNÜŞÜMDE MUTLAK BAŞARININ SIRLARI" konulu seminer verdi.

Vaillant Üretim Sistemi Grup Koçu Mr. Bernard Epiard'ın Ziyareti

Vaillant Üretim Sistemi Grup Koçu Mr. Bernard Epiard 27 Ocak 2015 tarihinde "Progim Yalın Dönüşüm & Yazılım" Firmasını ziyaret etti. (Vaillant Production System Group Coach, Mr. Bernard Epiard was in Gemba Consulting on 27th of January 2015.)