Progim Yalın Dönüşüm & Yazılım

MODEL FABRİKA SİMÜLASYONU İLE YALIN ÜRETİM EĞİTİMLERİ

Yalın üretim sistemine geçme kararı almadan önce veya aldıktan sonraki uygulamalar sırasında işletme çalışanları birçok sebepten dolayı sürekli direnç gösterebilmektedirler. Bu dirençler en tepe yönetimden mavi yakalı çalışanlara kadar her seviyede olabilmektedir.

“Model Fabrika Simülasyonu” ile, katılımcılarda “Yalın Üretim”e geçmeyle sağlanacak faydaların farkındalığı oluşturulmaktır.  Katılımcılar “Yalın Üretim” öncesi ve sonrası üretim şartlarını ve maliyet değişimlerini gerçek bir fabrikada yaşıyormuş gibi algılayıp, öğrenmektedirler.

Yalın Üretim Simülasyonu,Tüm gün süren eğitim boyunca katılımcılar yalın üretim öncesi ve sonrasının canlandırıldığı 3 ayrı senaryoda; “Model Fabrika Simülasyonu” oyununu oynuyorlar. Her katılımcı, planlamacı-depocu-montajcı-kaliteci-yönetici gibi konumlarda rol alarak gerçek bir fabrikadaymış gibi “Çim Biçme Makinesi” üretimi gerçekleştiriyorlar.

YALIN’I YAŞAMAK İÇİN

Progim Yalın Dönüşüm & Yazılım  Genel Müdürü, Engin Eroğlu, simülasyon oyunu öncesinde verdiği teorik eğitimden sonra; Ekip, ilk turda geleneksel yapıdaki iş akışlarına göre, ikinci turda «Kanban» ile ve üçüncü turda ilave olarak «Tek Parça Akışı» kullanarak «Çim Biçme Makinesi» üretimi yapıyorlar.

“Yalın Üretim” öncesi ve sonrası üretim şartları ile maliyet değişimleri

Yalın Üretim Simülasyonu oynayan ekip, İlk turda zararda kalırken, ikinci turda ve üçüncü turda çok daha fazla ürün yapmayı başararak şirketi yüksek kara geçirirler.

Böylece katılımcılar, Yalın Üretim Tekniklerini ve özellikle Kanban ve Tek Parça Akışı’nın iyi uygulanmasıyla ne kadar başarılı sonuçlar alındığını deneyimleyerek öğrenmiş olurlar.

Progim Genel Müdürü, Engin Eroğlu, simülasyon oyunu öncesinde verdiği teorik eğitimde;

konularında katılımcıları bilgilendirir.